Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași: Events hosted

Primary tabs

Title Dates
Lecture 2: Agile project management | Jean Monnet OOC of European Integration: Strategic Communications Monday, 8 October, 2018
Curs 1: Metoda științifică și teoria alegerii raționale | Alegeri raționale: să înțelegem conflictele, instituțiile și politicile UE Thursday, 4 October, 2018
Opening lecture: What is strategic communication? | Jean Monnet OOC of European Integration: Strategic Communications Monday, 1 October, 2018
Curs de închidere | Economia politică europeană - SP1 - RISE2 - Curs 14 Thursday, 31 May, 2018
Curs de închidere | Politici funcționale europene - RISE3 - Curs 14 Thursday, 31 May, 2018
Public choice 5: teoria selectoratului | Economia politică europeană - SP1 - RISE2 - Curs 13 Tuesday, 29 May, 2018
Extinderea și restrângerea Uniunii | Politici funcționale europene - RISE3 - Curs 13 Thursday, 24 May, 2018
Public choice 4: teoria cluburilor | Economia politică europeană - SP1 - RISE2 - Curs 12 Tuesday, 22 May, 2018
Relațiile externe: comerț extern, dezvoltare, PESC | Politici funcționale europene - RISE3 - Curs 12 Thursday, 17 May, 2018
Public choice 3: problema principlal-agent | Economia politică europeană - SP1 - RISE2 - Curs 11 Tuesday, 15 May, 2018
Politicile interne: imigrație, Schengen | Politici funcționale europene - RISE3 - Curs 11 Thursday, 10 May, 2018
Public choice 2: subvenționarea părtinirii, campanii electorale și lobbying | Economia politică europeană - SP1 - RISE2 - Curs 10 Tuesday, 8 May, 2018
Politica regională | Politici funcționale europene - RISE3 - Curs 10 Thursday, 3 May, 2018
Politica agricolă comună | Politici funcționale europene - RISE3 - Curs 9 Thursday, 26 April, 2018
Public choice 1: modele spațiale de vot | Economia politică europeană - SP1 - RISE2 - Curs 9 Tuesday, 24 April, 2018
Bugetul UE | Politici funcționale europene - RISE3 - Curs 8 Thursday, 19 April, 2018
Politica fiscală | Economia politică europeană - SP1 - RISE2 - Curs 8 Tuesday, 17 April, 2018
Recapitulare | Politici funcționale europene - RISE3 - Curs 7 Thursday, 5 April, 2018
Politica monetară, BCE și Zona Euro | Economia politică europeană - SP1 - RISE2 - Curs 7 Tuesday, 3 April, 2018
Politicile pieței unice | Politici funcționale europene - RISE3 - Curs 6 Thursday, 29 March, 2018
Producția, ocuparea forței de muncă, inflația, distribuția veniturilor | Economia politică europeană - SP1 - RISE2 - Curs 6 Tuesday, 27 March, 2018
Uniunea Economică și Monetară | Politici funcționale europene - RISE3 - Curs 5 Thursday, 22 March, 2018
Eșecul pieței: externalități, bunuri publice, monopol și politicile UE | Economia politică europeană - SP1 - RISE2 - Curs 5 Tuesday, 20 March, 2018
Politica socială: mobilitatea muncii | Politici funcționale europene - RISE3 - Curs 4 Thursday, 15 March, 2018
Eficiența comerțului liber, costurile protecției și politica UE | Economia politică europeană - SP1 - RISE2 - Curs 4 Tuesday, 13 March, 2018